Registr kostní dřeně hledá nové dárce


Na krajském úřadě v Ústí nad Labem proběhne nábor nových dárců kostní dřeně. Akce proběhne 18. dubna od 11:00 do 15:30 ve 2. patře na konferenčním sále.

Je-li vám 18 až 35 let, vážíte více než 50 kg, jste zdravý, bez závažných onemocnění v minulosti a bez pravidelné medikace, tak na nábor dárců určitě přijďte. Odběru krve se bát nemusíte. Vzorek je odebrán bezbolestně, stěrem z ústní dutiny.

V České republice onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých osob i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se jeho dárce kostní dřeně nenajde. Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat. Myšlenku dárcovství kostní dřeně jako největšího daru člověka člověku podporuje také Veronika Kašáková, která se stala patronkou akce.

„Je to pro mě velká čest být patronkou této akce. Každá pomoc je velice důležitá, a pokud darováním kostní dřeně zachráníme alespoň jeden lidský život, má to obrovský smysl. Je to největší dar, který člověk člověku může dát – život,“ říká Kašáková, zakladatelka Nadace VK, která pomáhá dětem z dětských domovů.