Sčítání se chýlí ke konci, v kraji je stále 52 tisíc neodeslaných formulářů


Český statistický úřad dosud obdržel za Ústecký kraj přes 286 tisíc elektronických a 32 tisíc listinných. Na své odeslání čeká v domácnostech v Ústeckém kraji dosud 52 tisíc formulářů. V celé České republice je to pak téměř 3,9 milionu elektronických sčítacích formulářů a 395 tisíc listinných.

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 končí 11. května, kdo se ještě nesečetl, má tak skutečně nejvyšší čas. „Naprostá většina obyvatel České republiky se v posledních týdnech už sečetla a všem jim za to děkuji. Stále jsou ovšem lidé, kteří svoji zákonnou povinnost nesplnili. Těm zbývají už jen poslední čtyři dny, aby se sečetli buď online, nebo vyplnili a odeslali listinný sčítací formulář, už opravdu není na co čekat,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejpohodlnější je sečíst se přes internet prostřednictvím elektronického formuláře, který je k dispozici na webu scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Online sečtení je snadné, rychlé a bez nutnosti vidět sčítacího komisaře. Pro listinný formulář je stále možné si dojít na kontaktní místa sčítání, která jsou na 58 vybraných pobočkách České pošty v Ústeckém kraji a na Krajské správě ČSÚ v Ústí nad Labem.

V Ústeckém kraji bylo do domácností rozneseno 76 tisíc listinných formulářů, dalších 8 tisíc si občané vyzvedli sami na kontaktních místech. Sebraných listinných formulářů je aktuálně 32 tisíc, tedy 38 % z distribuovaných. Neodeslané formuláře tak u sebe má dosud 52 tisíc domácností. Tyto samozřejmě mohly a stále mohou vyplnit a odeslat online formulář.

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů a sebraných listinných sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do sčítání. Mezi malými obcemi jsou nejaktivnější Rochov, Lhotka nad Labem a Vchynice. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Čížkovice, Velemín a Dobroměřice. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, vynikají ve sčítání Kadaň, Lovosice a Klášterec nad Ohří.

Na opačné straně žebříčku jsou Loučná pod Klínovcem, Merboltice a Kytlice. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí. Aktuální údaje o aktivitě obyvatel obcí ve sčítání jsou k dispozici na webu scitani.cz.