Sokolí farma energetiků si vloni připsala dva nové rekordy

Foto: Sokolíci z bývalé výtopny v Proboštově. Autor: Václav Beran a fotopasti ALKA Wildlife

Rekordních jedenáct párů sokola stěhovavého zahnízdilo v loňském roce na výškových stavbách, komínech a chladicích věžích. Ornitologové z ALKA Wildlife přitom monitorovali dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, a to od začátku února do konce listopadu.

Ne všude ovšem přebývali sokoli a bohužel ne všem párům se podařilo vyvést mladé. Některé původní páry se rozpadly a jeden zmizel docela. Na druhou stranu nová dvojice se usídlila v Elektrárně Dětmarovice a nové druhy či družky si našli i jedinci, kteří po rozpadu zůstali na místě. Z celkového počtu jedenácti párů jich šest hnízdí na severu Čech.

„Byl to nějak podivný rok, který dost zamíchal sokolími kartami. Například z Elektrárny Prunéřov, kde se sokoli zdržovali minimálně od roku 2006, ovšem první mladé zde po instalaci budky vyvedli až v roce 2013, zmizel pár úplně, aniž by zahnízdil. Přitom ještě na konci loňského května zde byli samec i samice pozorováni. Důvod proč, je pro nás velkou neznámou. Zvláště, když se jim zde dosud dařilo a k vyvedení mladých měli klid. Pár zde vyvedl celkem 17 mláďat. Pouze třikrát byl neúspěšný, ale vždy v lokalitě zůstal,“ krčí rameny ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife.

Záhadou je pro něj i loňské hnízdění na chladicí věži Paroplynového cyklu Počerady. „Vše mělo standardní průběh, samice byla dokonce několikrát pozorována při inkubaci vajec. Pár byl přítomen i 10. května, když jsem budku kontroloval. Místo mladých jsem ale nalezl jen čerstvá obrysová pera z dospělých sokolů a drobné kousky skořápek. Pravděpodobně tak došlo k predaci, tedy k likvidaci vajec nějakým predátorem,“ konstatuje ornitolog.

S vývojem loňského zahnízdění v dalších severočeských lokalitách je ovšem Václav Beran spokojen. V Elektrárně Tušimice sokolí pár vyvedl dvě mláďata, v Teplárně Trmice čtyři, v Elektrárně Ledvice dvě a v bývalé výtopně ČEZ Teplárenské v Proboštově čtyři. „Oproti předloňským rekordním 33 mláďatům jich byla vloni zhruba polovina. I tak jsem ovšem spokojen. Ostatně už jsme podobné „hubené“ roky v minulosti měli. Sokoli jsou dlouhověcí a na podobné neúspěchy jsou od přírody vybaveni. Takže to snad doženou v příštích letech. Také věřím, že se do Prunéřova pár vrátí či zde zahnízdí zcela nový. Navíc nám zbývá ještě budky v Elektrárně Poříčí. Zde se ještě sokoli neobjevili, takže v ní zatím hnízdí poštolky.“

Na stavbách energetiků se vyklubalo a do světa rozletělo minimálně 163 mláďat sokolů stěhovavých. „Slovo minimálně je na místě, neboť v prvních letech monitoringu jsme klidně nějaké to mládě ve výšinách staveb mohli přehlédnout. Teď již ovšem máme fotopasti a všechny sokolíky se snažíme okroužkovat,“ podotýká ornitolog Beran. Rekordem je podle něj i první prokázané úspěšné zahnízdění sokolího páru v Elektrárně Dětmarovice. Jedná se totiž o nejvýchodnější hnízdící pár na průmyslové stavbě v ČR vůbec, který zde vyvedl dvě sokolí slečny.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*