Spolupráce celníků a policie funguje


Celníci během silničních kontrol stále intenzivněji spolupracují s policií. Jedná se zejména o řízení, pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, usednutí za volant přes zákaz řízení, špatný technický stav vozidla, hledané osoby nebo nelegální migranty. Svědčí o tom několik událostí z posledního období.

Tiskový mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý hned několik případů takové úzké spolupráce zmiňuje. Během uplynulého týdne řešili ústečtí celníci hned tři takové situace.

„Když zastavili ke kontrole na silnici I/15 u obce Sedlec na Mostecku dodávkové vozidlo české imatrikulace, zjistili lustrací řidiče, že má devětapadesátiletý muž „zablokované“ řidičské oprávnění,“ popisuje mluvčí celního úřadu a dodává, že stejně tak třiatřicetiletý řidič osobního vozidla s ústeckou registrační značkou, kterého hlídka kontrolovala na komunikaci II/268 u obce Polepy na Ústecku, řídil automobil, přestože měl uložen zákaz řízení veškerých motorových vozidel. Navíc byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Provedený test reagoval pozitivně na metamfetamin, známý jako pervitin. V posledním případě zastavila hlídka celníků na silnici I/28 u obce Bělušice na Mostecku dodávkové vozidlo české imatrikulace, jehož řidič (34 let) byl rovněž pod vlivem návykové látky.“

Řidiči ale trestu neunikli. Celníci je na místě předali přivolaným policistům k dalšímu šetření. Spolupráce funguje ale i opačně. Například, když policisté narazí na neznačené, tedy nezdaněné tabákové výrobky či lihoviny nebo mají podezření na nelegální přepravu migrantů a potřebují zkontrolovat nákladový prostor, který je opatřen celní závěrou, volají k součinnosti celníky.