Staromák letos ozdobí smrk z Ústeckého kraje


Do centra metropole letos přijede vánoční strom z Ústeckého kraje. Vítězný strom do Prahy dorazí z malé vesnice nedaleko České Kamenice. Smrk ztepilý roste na obecním pozemku. Do výšky zhruba pětadvaceti metrů rostl 58 let. Do soutěže „Hledá se strom“ ho přihlásil majitel blízkého domu z důvodu bezpečnosti, který se obává, že by mohl spadnout.

„Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ upřesňuje Petr Kubica. Smrk vzešel z šestadvaceti tipů, které zaslala veřejnost po výzvě organizátora pražských trhů, společnosti Taiko. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun.

Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii společnosti Technologie hlavního města Prahy. Pokud vše půjde podle plánu, strom by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 26. listopadu, kdy také začnou vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.