Stezka spojující vesnice na Děčínsku prošla kompletní revitalizací


Spolek Thonmi se během loňského roku pustil do obnovy dlouhodobě neudržované cesty mezi sousedícími vesnicemi Mikulášovice, Velký Šenov a Vilémov na Děčínsku. Výsledkem této revitalizace je vznik originální poznávací stezky, která přibližuje místním prvky asijské kultury.

Pro místní obyvatele je sousedská pospolitost významným prvkem komunitního života, jehož význam v nelehkých dobách vzrůstá. Díky velkému elánu sousedů se tak v minulém roce obnovila komunikace mezi jednotlivými obcemi, kde se místní mohou spontánně setkávat a vzájemně se inspirovat. Zanedbaná cesta byla vykleštěna a vyštěrkována, a proto může opět sloužit jako zkratka mezi vesnicemi, a takto nahrazovat trasu po jinak vytížené silnici. Nové turistické značení i vybudovaná Asijská poznávací stezka láká také návštěvníky z jiných obcí nebo ze sousedního Německa.

„Na nové cestě vzniklo šest infopanelů představující témata z kultury a každodenního života asijských národů, které korespondují s prvky vzdělávacího areálu spolku Thonmi. Ty přibližují kolemjdoucím stavbu tibetského domu, mongolské ovoo a jurtu, stádo tibetských jaků, buddhistickou stúpu  a hliněnou pec tandir. Texty na infopanelech jsou v českém a německém jazyce a v infocentrech a místních institucích jsou pro děti připraveny pracovní listy s úkoly,“ říká Jarmila Ptáčková ze spolku Thonmi, který projekt inicioval.