Strany už se šikují do krajských voleb


Podzimní krajské volby se blíží. Jednotlivé strany a hnutí už dávají vědět, s jakými lídry do klání o místa v zastupitelstvu Ústeckého kraje půjdou.

Stávající hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček za KSČM, který je ve funkci od roku 2012, končí a lídrem strany do voleb byl zvolený starosta Lovečkovic Radek Černý.

O svých kandidátech na hejtmana mají jasno i jiné strany. Lídrem Pirátů do krajských voleb bude ústecký zastupitel Karel Karika. Hnutí Severočeši povede do voleb Petr Pípal, starosta Dubí. Občanští demokraté budou v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji kandidovat společně s KDU-ČSL. Lídrem kandidátky bude dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Lídra si vybralo i hnutí ANO. Stal se jím Jan Schiller, poslanec a mostecký zastupitel. Hnutí STAN, které v Ústeckém kraji doposud nikdy v krajských volbách neuspělo, povede zastupitel Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák.

Svého lídra si vybrala i ČSSD, která se spojila s Ústeckým fórem občanů, ProMost a s nezávislými kandidáty a do voleb půjdou společné jako Lepší Sever. Politické uskupení do podzimních voleb povede náměstek hejtmana Martin Klika.

Do voleb jde i široká koalice Spojenci pro kraj, kde jsou členové hnutí JsmePRO!, Strany zelených, TOP 09 a STAN. Kandidátku vede Jiří Řehák. Lídrem SPD pro krajské volby bude zastupitel Teplic Zdeněk Kettner.

V roce 2016 se do zastupitelstva Ústeckého kraje probojovalo pět stran. První místo získalo hnutí ANO, druhé KSČM, třetí místo obsadila ČSSD, čtvrtá skončila ODS a jako pátá se dostala do krajského zastupitelstva koalice SPD a SPO. Volby do zastupitelstva Ústeckého kraje a do části Senátu se budou konat 2. a 3. října.