Student FUD UJEP, Filip Krampla, se stal vítězem mezinárodní soutěže mladých talentů


Designér Filip Krampla zabodoval v mezinárodní konkurenci a stal se vítězem soutěže ein&zwanzig pořádané organizací German Design Council. Uspěl s rýží lepeným nábytkem, který pojmenoval Sokui.

Student ateliéru Produktový design Fakulty umění a designu UJEP Filip Krampla se svou poslední řadou nábytku Sokui sbírá jednu cenu za druhou. Tu poslední, ein&zwanzig, obdržel na veletrhu designu v Miláně.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny 8. dubna 2019 v rámci expozice We take you to Milan. Ta se tím otevřela pro téměř 300 000 očekávaných návštěvníků.

Filip Krampla zvítězil s kolekcí minimalistického dřevěného nábytku a doplňků s názvem Sokui. Přednosti nábytku spočívají v použití ekologického rýžového lepidla, které navazuje na tradiční japonskou techniku. Filip si ji osvojil přes složitou cestu experimentování a jako první ji přenesl a zasadil do evropského kontextu udržitelné a cirkulární spotřeby. Reaguje tím na používání anorganických lepidel a laků, které dělají z dřevěného nábytku zdraví škodlivý odpad, materiál nenavratitelný do přirozených přírodních koloběhů.

„Je skvělé uspět v mezinárodní konkurenci téměř devíti set projektů. Navíc s projektem, který kombinuje tak potřebný udržitelný způsob spotřeby a kvalitní design,” reaguje na svůj úspěch Filip Krampla.

ein&zwanzig je mezinárodní soutěž mladých designérů, v rámci níž je představeno 21 vybraných projektů během Italského týdne designu. Ten je jednou z celosvětově nejsledovanějších akcí svého druhu. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 824 projektů, přičemž nejpočetněji zastoupené země byly Německo, Indie a Jižní Korea.