Ústecký kraj má rozpočet. Je ve znamení úspor.


Zastupitelé Ústeckého kraje schválili rozpočet, který počítá se schodkem ve výši zhruba 770 milionů korun. Výdaje krajské samosprávy budou více než 21 miliard. Na daních od státu dostane kraj skoro o 1,2 miliardy méně. Schodek kraj pokryje z úvěru i přebytků hospodaření.

Hlavním rysem rozpočtu kraje jsou úspory a nevyhnul se škrtům napříč odbory. Méně peněz půjde na kulturu nebo do sociálních služeb v regionu. V několika kulturních a památkových zařízeních se budou muset rozloučit propouštět zaměstnance. Do sociálních služeb letos dostane kraj od ministerstva práce a sociálních věcí o 400 milionů korun méně, než žádá.

Největší obavu vzbuzují plánované úspory ve veřejné dopravě. Na dopravní obslužnost přijde o 220 milionů korun méně. Kraj se nechystá rušit linky, ale maximálně revidovat spoje. To podle radního zodpovídajícího za rozpočet Jana Růžičky znamená, že tam autobus nebude zajíždět tak často. „Rušit linky nechceme,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Kulhánek.

Ke snížení počtu autobusových a vlakových spojů může dojít, pokud kraj nedostane kompenzace od státu. Podle vedení kraje je prioritou hledání vnitřních úspor. Chtějí vyjednávat s dopravci o ceně za kilometr, diskutovat o ceně za naftu i za pronájmy autobusů.