V rumunské dodávce se tísnilo 17 osob


Nejen 17 osob, ale i padělky textilního zboží a obuvi objevili ústečtí celníci v rumunské dodávce při silniční kontrole. „V uplynulých dnech zastavila hlídka celníků na dálnici D8 v katastru obce Petrovice ke kontrole dodávku s rumunskou registrační značkou. Celníci neskrývali údiv, když z vozidla s tmavými skly pro maximálně devět osob včetně řidiče vystoupilo nakonec osob sedmnáct. Všechny osoby byly rumunské státní příslušnosti,“ říká mluvčí krajského celního úřadu Jiří Nejedlý.

„Navíc při prohlídce zavazadlového prostoru celníci objevili v černých igelitových pytlích zboží podezřelé z porušování práv duševního vlastnictví. Jednalo se o 86 kusů textilních výrobků (mikiny, trika, tepláky, ponožky) a 8 párů sportovní obuvi, honosící se neoprávněně logy Adidas, Calvin Klein, Tommy Hilfiger. Hodnota zajištěného zboží, vyčíslená v ceně originálních výrobků, činila bezmála 50 tisíc korun,“ doplňuje Nejedlý. Hlídka celníků kontaktovala příslušníky cizinecké policie, kteří si cizince na místě převzali k dalšímu šetření.

Jen o pár hodin později si hlídka vytipovala ke kontrole další rumunskou dodávku, převážející na přívěsu osobní vozidlo. „V nákladovém prostoru dodávky celníci nalezli 12 plastových 20 litrových barelů naplněných načervenalou kapalinou s typickým zápachem motorové nafty. Barely byly důmyslně ukryté v černých igelitových pytlích, a ještě v kartonových krabicích. Jelikož řidič nepředložil hlídce žádný doklad prokazující řádné zdanění minerálních olejů nebo jejich oprávněné nabytí za ceny bez daně, celníci obsah barelů zajistili,“ popisuje druhou událost mluvčí celního úřadu.

Kromě propadnutí minerálních olejů ve prospěch státu bude muset řidič doplatit uniklou spotřební daň ve výši 2 338 korun. Hlídka navíc zjistila, že má řidič v Centrální evidence přeplatků a nedoplatků veden nedoplatek 1000 korun. Řidič dluh pod hrozbou odebrání registračních značek celníkům na místě raději uhradil.