V ústecké nemocnici použili jako první v České republice CoroVent

Foto: Krajská zdravotní

Lékaři Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) ústecké Masarykovy nemocnice použili přístroj CoroVent u pacienta s těžkým selháním plicních funkcí v důsledku nemoci covid-19.

Ventilátor, který je určen přímo pro pacienty léčící se z tohoto onemocnění, vyvinul tým pod vedením profesora Karla Roubíka na pražské fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického (FBMI ČVUT). Na vývoji techniky se podílela také lékařka KAPIM Lenka Horáková.

„Jedná se o nouzový plicní ventilátor určený pro pacienty s onemocněním covid-19 vyžadující připojení na umělou plicní ventilaci. Ačkoliv je ventilátor CoroVent poměrně jednoduchý přístroj, který se doporučuje používat při nedostatku standardních plicních ventilátorů při léčbě onemocnění způsobeného novým typem koronaviru, poskytuje dostatečně kvalitní ventilaci podle nejnovějších lékařských doporučení,“ představuje CoroVent Lenka Horáková, která pracuje také jako doktorandka na FBMI ČVUT.

„CoroVent byl zároveň navržen z komponent běžně dostupných na trhu, což umožňuje jeho rychlou výrobu ve velkém počtu kusů, jelikož není třeba čekat na speciální a na zakázku vyráběné díly,“ doplňuje Václav Ort z FBMI ČVUT, jeden z vynálezců přístroje.

„Lékaři KAPIM použili nouzový plicní ventilátor CoroVent poprvé o uplynulém víkendu,“ informuje primář KAPIM Josef Škola. „Cílem bylo získat zkušenosti s jeho použitím. Pacient byl připojen po dobu 24 hodin a vše proběhlo bez problémů.”

„Bezproblémový přechod z klasického ventilátoru na CoroVent a zpět prokázal, že ventilátor byl dobře navržen a umožňuje plnohodnotnou ventilaci pacientů s respiračním selháním, jakou umožňují standardní ventilátory,” dodává profesor Roubík.