Václav Špale v terezínském Památníku


Památník Terezín zve na výstavu obrazů, kreseb a objektů Václava Špaleho pod názvem „Ze tmy“. Autor se vrací do Terezína s novou expozicí po šesti letech. Jedná se z části o retrospektivu prací, jejichž obsahem jsou odrazy osudových událostí 20. století, tak jak poznamenaly životy lidí a jaké stopy zanechaly na podobě našeho světa i v naší paměti. Část vystavených děl je inspirována přímo Terezínem, lidskou zrůdností a utrpením. Další práce reagují na historické vazby osudů opuštěných a bouraných domů i jejich zmizelých obyvatel. Tematické zaměření souvisí také s tím, že autor je od počátku devadesátých let organizátorem kulturních akcí v libeňské synagoze v Praze na Palmovce.

Jak říká sám autor: „Do nedávné doby mělo zneklidnění nad nepoučitelností lidské společnosti své zdroje v událostech pro nás vzdálených. K novému tisíciletí jsme se obraceli s nadějí na šťastnější kapitolu historie. V poslední době, plné otazníků nad stavem tohoto světa, přírody, lidského společenství a hodnot zjišťujeme, že se minulé situace mohou kdykoliv opakovat a nebezpečně se přiblížit.“

Zneklidňující témata se objevují v práci Václava Špaleho od samých počátků jeho tvorby. Nejstarší obraz Terezínská setkání II je z roku 1983 a poslední práce reagují na nedávno prožitou pandemii a současný blízký válečný konflikt. Traumata dvacátého i současného století jsou zde představena v metafoře na hraně ironie a skepse, iluze a reality.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 22. června od 14:00 ve výstavních celách IV. dvora Malé pevnosti Terezín. O hudební doprovod se postará saxofonista Mikoláš Chadima a kytarista Jiří Křivka. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Malé pevnosti, denně od 8:00 do 18:00 a to až do 31. října.

Auto výstavy Václav Špale.

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*