Volby: Drive-in, dezinfekce, roušky


Koronavirová pandemie mění i tradiční volební zvyklosti. Volby krajských zastupitelů a třetiny senátorů budou tentokrát jiné. S rouškou nebo z auta. Volební místnosti se otevřou v pátek 2. října úderem 14:00 hodiny.

Voliči i členové volební komise musí mít zakrytá ústa a nos. Ve volební místnosti se bude také častěji větrat a dezinfikovat prostory. Lidé v karanténě budou mít možnost v podzimních volbách hlasovat drive in. Zvláštní stanoviště bude ve středu 30. září v každém okresním městě. Tam bude moci volič přijet autem a odevzdat hlas přímo z vozu.

„Tímto způsobem ale mohou volit pouze lidé s koronavirem nebo nařízenou karanténou. Na jiná infekční onemocnění se zákon nevztahuje,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. V dalších třech dnech do konce voleb, do soboty 3. října, objede zvláštní komise uzavřené pobytové ústavy a navštíví voliče nemocné či v karanténě doma.

Seznam drive-in stanovišť:

Děčín: Parkoviště u Městské knihovny Děčín v ulici Labská

Chomutov: Parkoviště u Zimního stadionu Chomutov

Litoměřice: Prostory výstaviště Zahrada Čech

Louny: Pozemní komunikace u výstaviště v Lounech v ulici Masarykovy sady

Most: Parkoviště u ulice Hořanská cesta

Teplice Parkoviště Fotbalového stadionu Na Stínadlech (prostor u fotbalového stadionu FK Teplice, tzv. u starých pokladen)

Ústí nad Labem: Parkoviště u zimního a fotbalového stadionu v Ústí nad Labem

Do pomyslného boje o hejtmanství se pustí devatenáct politických stran, uskupení a hnutí. Osm let v kraji vládnoucí KSČM povede do krajských voleb Radek Černý. Trikolóra má jako lídra Radka Hoffmanna, Piráti jdou do voleb v čele s Karlem Karikou, ODS s Jiřím Kulhánkem a Severočeši s Petrem Pípalem. Spojenci pro kraj mají lídra Jiřího Řeháka, ANO Jana Schillera SPD Zdeňka Kettnera.

Lepší Sever povede Martin Klika, STAN Filip Ušák, Čistý a lepší sever Tomáš Vandas. Lídrem ČSSD – je Jaroslav Krákora, stranu Rozumní vede Eugen Sigismund Freimann, Za Region František Padělek a Vize národních socialistů Jan Vondrouš. Svobodní jdou do voleb v čele s Pavlem Dittrichech, Národní demokracii vede Petr Žák, Volbu pro kraj Ota Staňo a Demokratickou stranu zelených vede Jaroslav Sepp.

Volby do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. Případné druhé kolo senátních voleb bude 9. a 10. října ve stejných časech. Termín volby pro drive-in místa bude vždy ve středu, tedy 30. září pro první a 7. října pro druhé kolo.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*