Vozíčkáři si užijí novou trasu po Krásnolipsku


Nejnovějším počinem Klubu českých turistů v Krásné Lípě je zřízení značeného devítikilometrového okruhu pro vozíčkáře kolem Krásné Lípy, který se oficiálně otevírá v pátek 19. června.

Celkem nová vozíčkářská trasa včetně spojky na Jiřetín pod Jedlovou měří 13,5 kilometrů s celkovým převýšením 186 metrů, což je také důvod, proč je obtížnost uvedena jako středně náročná, červená. Část stezky je vhodná pro pohodový odpočinkový výlet po trase Krásná Lípa – Horní Podluží, jiná místa naopak prověří kondici vozíčkářů sportovců. S asistencí či s elektrovozíkem je dobře zvládnutelná trasa v úseku Krásná Lípa – Jiřetín pod Jedlovou.

Neoficiálně fungovala vozíčkářská trasa u Krásné Lípy už loni, kdy se vychytávaly různé nedostatky, zejména pak problematické úseky s méně kvalitním povrchem.

Trasa ve vyznačeném úseku nabízí pěkné výhledy, odpočívadla i místa k bádání. Na trase se nachází několik drobných sakrálních památek, což ocení zejména zájemci o historii regionu. Informační panely upozorňují na různé zajímavosti. V Jiřetíně je též možné načerpat inspiraci k dalším výletům v dobře vybaveném infocentru. K občerstvení lze využít některou z restaurací v Krásné Lípě, Horním Podluží nebo v Jiřetíně.

Značené turistické trasy pro vozíčkáře, kterých je v České republice aktuálně jedenáct, jsou rozděleny do tří stupňů obtížnosti podle povrchu trasy, podélného a příčného sklonu, šířky průjezdu a výšky stupňů, které je třeba překonat. Trasa u Krásné lípy má střední náročnost, což znamená, že je určena pro zdatné vozíčkáře a vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíky. Stoupání tras je do 6%, v krátkých úsecích až 12%, příčný sklon maximálně 4%, maximální výška terénních stupňů je 5 centimetrů.

V Ústeckém kraji jde o první speciální turistickou trasu pro vozíčkáře. Slavnostní zahájení jejího provozu proběhne na Křinickém náměstí v Krásné Lípě v pátek 19. června od 9:00 hodin.

Václav Hieke, Klub českých turistů v Krásné Lípě