Vstupné do terezínského Památníku zdražuje


Od 1. března tohoto roku dojde k úpravě cen vstupného pro návštěvníky Památníku Terezín. Podle ředitele terezínského Památníku Jana Roubínka k současnému zvýšení cen dochází po čtyřech letech, kdy ceny zůstávaly neměnné, a dotkne se všech návštěvnických kategorií. „Opravdu nás to mrzí, je to však nezbytná reakce na drastické navýšení cen energií, stavebních materiálů, i dalších vstupů pro naši činnost,“ uvedl ředitel Jan Roubínek.

V průměru se výše zdražení napříč všemi návštěvnickými kategoriemi pohybuje mezi 15 až 20 procenty. „Výši vstupného jsme i přes postupné zvyšování spotřebních cen v průběhu uplynulých čtyř let udržovali na stejné výši, od minulé úpravy v roce 2018 se nám navíc podařilo zpřístupnit v Terezíně pro veřejnost další objekt, kterým je stálá expozice v tzv. vážním domku, věnovaná mechanismu transportů Židů do terezínského ghetta a následných deportací z ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce, což naše náklady ještě navýšilo, aniž bychom je zohlednili v ceně vstupného,“ řekl tiskový mluvčí Stanislav Lada a dodal: „Z toho důvodu pevně věříme, že nevyhnutelné zvýšení vstupného přijme veřejnost jako možnost podpořit nás v nelehkých dobách. Rád bych k nám tímto všechny zájemce o historii pozval na návštěvu.“

Další rozvoj Památníku Terezín pokračuje bez přerušení. Kromě výše zmíněné expozice patří mezi již realizované projekty z poslední doby např. rekonstrukce budovy v Dlouhé ulici v Terezíně na novou ubytovnu, která umožní vzdělávacímu oddělení významným způsobem navýšit kapacitu pro účastníky našich vzdělávacích programů, či revitalizace zeleně, díky které se stal Památník Terezín pro své návštěvníky bezpečnějším místem.

Hlavním projektem příštích několika let je pak práce na třech nových historických expozicích, které budou vybudovány po ukončení rekonstrukce celé budovy Muzea ghetta v Terezíně, která bude zahájena v příštím roce. Během uzavírky budovy muzea bude na nádvoří bývalých Magdeburských kasáren umístěna nová dočasná výstava, která bude návštěvníkům historii ghetta plnohodnotně přibližovat.