Výstava předmětů, které vězňům pomáhaly uniknout od reality


Památník Terezín zve na výstavu pod názvem Těžké dny střídaly chvíle naděje.  Výstavu připravilo sbírkové oddělení Památníku Terezín a představuje vybrané předměty, výtvarná díla i písemnosti vzniklé při tajných kulturních, společenských a volnočasových aktivitách vězňů policejní věznice v Malé pevnosti Terezín mezi léty 1940–1945.

Tyto aktivity byly pro vězně únikem z kruté reality. Příležitost k tvorbě měli především o nedělích a svátcích, kdy se obvykle nepracovalo, případně večer po práci v uzavřených celách. I když tomu zdejší podmínky nepřály, zrodila se v Malé pevnosti četná umělecká díla. Jejich vytvoření přitom nebylo vůbec jednoduché, v prvé řadě si museli věznění obstarat alespoň tužku a papír, či jiné improvizované náčiní.

V Malé pevnosti tak vznikaly například výtvarné práce s motivy vězeňských prostor a každodennosti, vykreslující celkovou atmosféru. Na výstavě budou vedle nich k vidění také kresby portrétů spoluvězňů a jedinečné karikatury. Autory těchto děl byli nejen amatéři, ale rovněž významní umělci jako Ema Blažková, Karel Štipl, Josef Kylies a další. K vidění budou dále různé drobné artefakty. Muži vyráběli nejčastěji menší upomínkové předměty, zejména ze dřeva a kovů, jednalo se například o hračky, přívěsky, krabičky a tabatěrky. Ženy využívaly zbytky látek a nití k šití panenek, zvířátek, pantoflíčků, srdíček, vyšívání kapesníků apod. Někteří vězni také trávili volný čas hraním společenských her, výstava představí vězni vlastnoručně vytvořené karty, kostky, domino a šachy, vyráběné většinou z kartonu od balíčků či z chleba.

Všechny tyto předměty se dochovaly díky odvaze ukrývat je před dozorci, popřípadě různými způsoby propašovávat z věznice a jsou dodnes připomínkou kruté reality prostředí, v němž hrály zmíněné aktivity významnou pozitivní úlohu, kterou potvrzují vzpomínky přeživších vězňů.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 14. března od 14:00 v předsálí kina Malé pevnosti Terezín. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Malé pevnosti denně od 9:00 do 16:00 hodin, od 1. dubna do 17:00 hodin, a to až do 9. června.