Výstava připomene statečnost kněze Josefa Miklíka


Památník Terezín zve na výtvarně-dokumentární výstavu pod názvem „Josef Miklík“.  Výstava, za kterou stojí příbuzná Josefa Miklíka paní Jarmila Hlahulek a vznikla ve spolupráci s Památníkem Terezín, vypráví výtvarným a neobvyklým způsobem příběh Josefa Miklíka – katolického kněze, který prokázal velikou odvahu v časech, kdy to bylo nesmírně obtížné. Přes nebezpečí pronásledování vzal pod svá ochranná křídla dobříšského lékaře židovského původu Richarda Frankla a jeho rodinu, na které po začátku okupace naší země nacistickým Německem tvrdě dopadly protižidovské zákony. Připravil je ke křtu a všemožně se je snažil zachránit. To se mu však nakonec, bohužel, nepodařilo…

Richard Frankl s manželkou Viktorií a dcerou Jiřinou byli deportováni v roce 1942 do Terezína. Společně pak ghetto opustili 19. října roku 1944 v transportu do Osvětimi, kde byly Viktorie a Jiřina ve stejném roce zavražděny. Richard Frankl byl deportován do Dachau, kde 19. prosince 1944 ve věku 51 let také zemřel. Konverze ke křesťanství, kterou jim umožnil Josef Miklík, jim nakonec nepomohla, protože podle norimberských zákonů na ně bylo nadále nahlíženo jako na Židy.

Příběhem výstavy provází ilustrace – komiks Martina Kukala a texty Terezy Kopecké. Návštěvníci také uvidí snímky Malé Pevnosti, pocházející z dílny předního českého fotografa Jana Šibíka. Zároveň existuje audiokniha k projektu, která je zdarma k poslechu na stránkách www.josefmiklik.cz/audiokniha/.  Knihu namluvil známý herec Zdeněk Maryška.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. června od 14:00 v předsálí kinosálu Malé pevnosti Terezín. Vernisáže se zúčastní kromě Jarmily Hlahulek také Jan Šibík a promluví na ní Zdeněk Maryška. Pozváni jsou také všichni, kteří se na skládání střípků životního příběhu Josefa Miklíka podíleli, včetně příbuzné Dr. Frankla, která přiletí ze Spojených států.

O hudební doprovod se postará zpěvačka a violoncellistka Dorota Barová. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Malé pevnosti, denně od 8:00 do 18:00 a to až do 31. srpna.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*