Za pokles nemocných s TBC může nejspíš pandemie

Foto: pixabay.com

V Ústeckém kraji meziročně výrazně klesl počet lidí s tuberkulózou. Pokles je druhý největší mezi všemi kraji v České republice.

Zatímco v roce 2019 bylo na Ústecku 47 nemocných tuberkulózou, loni to bylo 28. Jediným dalším krajem s takto výrazným poklesem je Středočeský kraj (o 32 případů). V celé republice je 361 nemocných. Vyplývá to z předběžných statistik národního registru TBC za rok 2020, které lékaři tradičně zveřejňují v rámci Světového dne tuberkulózy.

Loňský rok byl kvůli onemocnění covid-19 netypický, právě velkým snížením počtu tuberkulózních pacientů, ti se poprvé v historii dostali pod 4 případy na 100 000 obyvatel.

„Kvůli současné situaci k nám nechodí ani rizikoví pacienti. Pak se setkáme s takovým případem, kdy k nám přišel Litevec s podezřením na koronavirus, a my místo toho objevili tuberkulózu ve velmi pokročilém stadiu. Na ni bohužel později i zemřel. Myslíme si, že se v dalších letech budeme setkávat s více případy pokročilých tuberkulóz,“ říká profesorka Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Plicní lékaři každoročně zveřejňují čísla při Světovém dnu boje proti tuberkulóze, který je 24. 3. – letos přesně 139 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc zvanou tuberkulóza.