Začal soud ke kauze ROP Severozápad


Ústecký krajský soud začal dnes projednávat případ údajných zmanipulovaných evropských dotací ROP Severozápad za zhruba 14 miliard korun. Obžalováno je 27 lidí. Podle státního zástupce jde o bývalé politiky, úředníky nebo podnikatele z Ústeckého a Karlovarského kraje. Mezi obžalovanými je například bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová nebo další exhejtman Jiří Šulc.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze loni v červnu. Obžalovaní podle státního
zastupitelství ovlivňovali výběr projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji, které dostanou evropské dotace. Čelí tak z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě nebo zločinu vydírání. Obviněným hrozí až 16leté tresty.

Soud se koná z kapacitních důvodů v Litoměřicích. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu 20. října, a to čtením obžaloby, která má 131 stran. Předseda senátu Jiří Blažek odhadl, že během dalších dní bude dočtena obžaloba, následovat budou osobní výslechy svědků, budou se asi číst i výpovědi z přípravného řízení. Ve dvou nebo třítýdenních cyklech ještě letos, pak se bude odročovat na začátek příštího roku.

Do soudního řízení se přihlásil jako poškozený také Ústecký kraj, který uplatňuje v kauze škodu 133 milionů korun, náhradu uplatňuje i Karlovarský kraj a ministerstvo financí.