Zájem filmařů o Ústecký kraj neklesá. Točí tu zahraniční i české štáby

Foto: FKUK

Filmaři se opět ve velkém začínají vracet do Ústeckého kraje. „Jsme rádi, že se přes veškerá omezení filmové štáby do kraje vrací a v této nelehké době prostřednictvím natáčení povzbuzují místní ekonomiku,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák.

V regionu se tak pohybují především zahraniční štáby. Natáčela se zde třetí řada německého seriálu Ponorka nebo nová adaptace Remarqueova románu Na západní frontě klid. Do Litoměřic, na zámky Ploskovice a Libochovice, zavítala německá pohádka Trpasličí nos. Připravuje se i projekt britské produkce s názvem Extinction. Natáčet se bude především v Mostě, Litoměřicích, Žatci a Postoloprtech.

Na jaře by se měly vracet i tuzemské štáby. „Na konci března v Ústí proběhne natáčení psychologického dramatu Oběť. Debut cenami ověnčeného režiséra Michala Blaška. Do krajského města zamíří i štáb režiséra Petera Bebjaka, který je čerstvým držitelem Českého lva za nejlepší televizní minisérii Herec a jehož nejnovější film – drama Zpráva – za Slovensko usiloval o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film letošního roku. Od poloviny dubna začne natáčet na ústeckých lokacích thriller Stínohra,“ popisuje Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Na podzim by se měl do kraje vrátit i štáb režiséra Dana Svátka, který chce zfilmovat další knihu Josefa Formánka Dvě slova jako klíč a navázat na úspěch předchozího snímku Úsměvy smutných mužů. „Ve filmu, jehož některé dějové linie volně navazují na úspěšný film, budou hrát mimo jiné David Švehlík, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká či legenda světového filmu, polský herec Daniel Olbrychski,“ uzavírá Hyšková.