Zemřel český reprezentant David Macko

Foto: FB Gamblers Most

Bolestivá zpráva zasáhla český malý fotbal. Svůj nejtěžší boj prohrál český reprezentant a dlouholetá opora mosteckého superligového výběru David Macko. V pouhých osmadvaceti letech podlehl zákeřné nemoci.

„Byl to především kamarád, super kluk, který nezkazil žádnou srandu, nenechal nikoho ve štychu. Nepamatuji si, že by s někým měl problém. O fotbale se ani nebudu bavit, všichni vědí, jaký to byl fotbalista, hračička, samý úsměv. Najdu jen málo úspěchů, u kterých se mnou nebyl s Gamblery nebo reprezentací,“ těžko hledal slova pro web Asociace malého fotbalu brankář národního týmu Ondřej Bíro, který s Mackem řadu let oblékal dres Gamblers Most a vyhráli mimo jiné Český národní pohár v Havlovicích v roce 2016.

Společně si připsali velké úspěchy, Macko pomohl k bronzu na mistrovství Evropy 2016 v Maďarsku a také se podílel na zlatu z Continental Cupu 2019 v Tunisku. „Byl to hodný kluk, který nezkazil žádnou srandu. V mostecké partě jsem ho bral jako takového tmeliče, který ty blázny dával do kupy. Měl vůdcovské sklony, přestože šlo o tiššího kluka. Pro mě byl příkladný bojovník, který nedával okázale najevo, jak bojuje, ale cítil jsem z něj, že nechá na hřišti vždycky všechno,“ popsal jej pro web Asociace malého fotbalu generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

Jeho největší přednost viděl v týmovosti, vše podřídil úspěchu kolektivu. „Prožil jsem s ním několik akcí a znal jsem ho jako klasického týmového hráče, který v něčem úplně nevynikal, ale svým týmovým pojetím byl neuvěřitelně cenný. Tmelil mančaft, obrušoval hrany a ke všem se choval přátelsky, s nikým neměl problém,“ doplnil Zelenka.

I to byl jeden z důvodů, proč od vzniku Superligy malého fotbalu patřil mezi stěžejní články mosteckého výběru, s nímž v premiérovém ročníku 2015/1016 vybojoval stříbrné medaile. David Macko ještě na podzim naskočil do tří utkání Superligy malého fotbalu a zaznamenal tři branky. Další už nepřidá.

„Osobně si budu Mácu pamatovat jako jednu z nejlepších a hlavně nejdůležitějších postav Superligy, obrovského srdcaře. Je to bolestivá ztráta skvělého hráče a člověka. Upřímnou soustrast rodině,“ řekl výkonný ředitel Superligy malého fotbalu Petr Brejla.