Zrcadlení jako umělecký princip několika desetiletí


V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem probíhá rozsáhlá skupinová výstava Koncepty zrcadlení, která obsadila větší část výstavního sálu.

Přehlídka  32 zvučných jmen českého umění tematizuje práci s pravidlem osově převráceného  či reflektovaného obrazu – tedy s principem zrcadlení, který jako vhodný inspirační zdroj i jako netradiční výtvarný prostředek umožnil rozvinout konceptuální tendence od jejich nástupu v 60. letech až po umění současnosti.

Pod patronací velkorysé výstavní architektury Richarda Loskota se pod klenbou, ale také přímo v ní, odehrává napínavý dialog mezi objekty, site-specific instalacemi, rekonstrukcemi komorních ateliérových prostorových experimentů, fotografiemi a videi předních českých umělců posledních tří generací.

Skupinová výstava shromažďující množství děl delšího časového úseku odráží podle slov kurátorky Magdaleny Deverové: „téma obratu českého umění v 60. letech ke konceptuálním přístupům, k participaci a reflexi diváka i okolního prostoru, k instalacím v interiéru i v krajině, kinetismu, akčnímu umění, body-artu a video-artu“.

Spojující nití těchto směrů je inovativní přístup k uměleckým materiálům, výtvarným prostředkům a posunutí hranic světa umění do každodenního prostoru. Principy zrcadlení, převráceného či reflektovaného obrazu, polarizace světla nebo fyzikálního zákonu osové souměrnosti byly jedněmi z nástrojů, které umožnily tyto tendence plně rozvinout. Jako atraktivní atribut vizuálních přesahů i jako filosofický, psychologický a antropologický fenomén je zrcadlení v umění stále aktuální.

Výstava bude otevřena pro veřejnost podle aktuálních vládních opatření proti šíření pandemie, úterý až neděle 10.00–17.00 hodin až do 18. dubna. Další informace najdete zde.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*